what is the cost for 57 line per ton

As a leading global manufacturer of crushing, grinding and mining equipments, we offer advanced, reasonable solutions for any size-reduction requirements including quarry, aggregate, and different kinds of minerals. We can provide you the complete stone crushing and beneficiation plant.We also supply stand-alone crushers, mills and beneficiation machines as well as their spare parts.

Nitrogen Prices, Rates Cuts, and 2018 Fertilizer Costs ...

The $401 per ton is the lowest price in the history of anhydrous ammonia prices contained in the Illinois Production Cost Report. This report began in September 2018 and is a publication of the Agricultural Marketing Service (AMS), an agency of the United States Department of Agriculture. From the $401 per ton level in September 2017, ammonia ...

Get Price

2019 Average Load of Sand, Mulch, or Rocks Cost Calculator ...

A load of masonry sand, river sand, or granite sand will cost anywhere from $25 to $40 per ton. One ton of masonry sand or river sand will cover roughly 35 square feet, 1 inch thick. One ton of granite sand will cover about 75 square feet, 2 inches thick. Sand is great for drainage.

Get Price

What NASA pays to ship supplies to astronauts in space ...

"My cost per pound went up with these rockets," Margasahayam told Tech Insider. "On the shuttle, it would be much less." ... Plus a ton of other instruments, including harmonicas, guitars, and at ...

Get Price

Cost of Gravel - Estimates and Prices Paid - CostHelper

JMJ Landscape Supply Center in Lynchburg, VA charges $65 a ton for 1/4"-1/2" brown pea stone and $99.50 a ton for 1/2" earth rose crushed stone; delivery within a 10-mile radius is $55 per trip. A cubic yard of gravel (weighing roughly 1.2 to 1.7 tons) costs about $10-$90 or more if hauled away by the customer, or $20-$120 or more delivered.

Get Price

Cost to Install River Rock - 2019 Cost Calculator ...

For a basic project in zip code 47474 with 6 tons, the cost to Install River Rock starts at $192 - $246 per ton. Actual costs will depend on job size, conditions, size options. To estimate costs for your project: 1. Set Project Zip Code Enter the Zip Code for the location where labor is .

Get Price

How Much Does A Gravel Driveway Or Road Cost?

There are several different types of material you can make your gravel driveway with, so the cost per square foot can range from $0.40 to $2. The choices are typically priced by the cubic yard or per ton. Plain pea gravel and crushed clamshells are each priced at about $40 per cubic yard and $50 per ton.

Get Price

Copper PRICE Today | Copper Spot Price Chart | Live Price ...

Copper, chemical symbol Cu, is a shiny, red-orange metal that has a wide range of applications. The price of copper is primarily driven by the availability of substitutes, the global supply and ...

Get Price

2019 Average Load of Sand, Mulch, or Rocks Cost Calculator ...

A load of masonry sand, river sand, or granite sand will cost anywhere from $25 to $40 per ton. One ton of masonry sand or river sand will cover roughly 35 square feet, 1 inch thick. One ton of granite sand will cover about 75 square feet, 2 inches thick. Sand is great for drainage.

Get Price

Compare Fuel Costs - pelletheat

Compare Fuel Costs. Pellet fuel is a cost stable and price competitive fuel. A good way to understand the price benefits of pellet fuel is to compare it against other home heating fuels.

Get Price

Compare Fuel Costs - pelletheat

Compare Fuel Costs. Pellet fuel is a cost stable and price competitive fuel. A good way to understand the price benefits of pellet fuel is to compare it against other home heating fuels.

Get Price

Missouri Limestone Quality: What Is ENM?

Commonly, 1/4 ton or less of this limestone per acre is applied or 190 pounds ENM per acre or less in a fluid blend. Pelleted limestone also should have a guaranteed ENM per ton available from the dealer. Again, the required rate per acre can be determined by dividing the guarantee by the recommended amount from soil analyses.

Get Price

How Much Does An Air Conditioner Cost? - improvenet

The cost to replace an AC unit depends on your current unit's size, but on average, expect to spend roughly $4,700. What is the 2.5 Ton AC Unit Price? The cost to install a 2.5 ton AC unit will range between $3,000 and $4,000. How Many Square Feet Does A 2 Ton Air Conditioner Cool? A 2 ton air conditioner should be able to cover a maximum of ...

Get Price

chapter 3: the economic problem Flashcards | Quizlet

Start studying chapter 3: the economic problem. Learn vocabulary, terms, and more with flashcards, games, and other study tools. ... What is the opportunity cost per ton of rice to move from point D to E ? ... Jack 's opportunity cost of producing a ton of apples is _____ Stephen 's, No Stephen _____ gain from specialization and trade with Jack

Get Price

Cost Calculator for Mass - Cleave Books

This could be a drawback if it was necessary to get a more accurate 'Comparative cost'. It can be overcome by putting in a 'Cost per unit' that is 100 or 1000 times bigger than it actually is, and then dividing by that (same) amount when considering the values under the heading 'Comparative Costs per .

Get Price

ACCT EXAM 4 Flashcards | Quizlet

The actual cost of direct labor per hour is $16.00 and the standard cost of direct labor per hour is $15.50. The direct labor hours allowed per finished unit is 0.5 hour. During the current period, 5,500 units of finished goods were produced using 3,000 direct labor .

Get Price

How Much Does Jet Fuel Cost? | The Price Of Jet A1 ...

Therefore the cost of the fuel required to fly from London to New York is approximately £25,500 (€32,500). A jumbo jet carrying 450 passengers, would work out at £57 (€73) per person. The prices airlines actually pay for their fuel varies substantially depending on what they've "hedged" it at.

Get Price

Buy Gravel at Bulk Gravel Prices | Georgia Landscape Supply

Our team helps you select the perfect gravel type and size for your project needs from the many varieties we offer: granite 57, granite CSB and granite dust, just to name a few. Get Big Savings on Your Cost of Gravel . We keep your cost of gravel low by selling it by the ton from industry-leading gravel suppliers.

Get Price

Coal prices and outlook - U.S. Energy Information ...

In 2017, the national average sales price of coal at coal mines was $33.72 per short ton, and the average delivered coal price to the electric power sector was $39.09 per short ton, resulting in an average transportation cost of $5.37 per short ton, or about 14% of the delivered price.

Get Price

Drain Rock & Other Washed Rock

Washed 1 1/2" Drain Rock: $17.80/yd or $19.30/ton . This product is commonly used in DEC septic systems and drain fields. 1 1/2" drain rock can also be used as a .

Get Price

Costs of a Rail Siding - ACW Railway Company

rule of thumb for new track construction is between $1 Million - $2 Million per mile, depending on who is constructing the track. Some rail clients need alot of track space to handle unit trains over a mile long. Below is a basic cost estimate for a mile long siding.

Get Price

Washington Post: Breaking News, World, US, DC News ...

Breaking news and analysis on politics, business, world national news, entertainment more. In-depth DC, ia, Maryland news coverage including traffic, weather, crime, education, restaurant ...

Get Price

2019 Crushed Stone Prices | Crushed Rock Costs & Advantages

Minimum Cost: $27.50 per ton of basic landscaping crushed stone when 23 or more tons are purchased at one time. Costs increase per ton when fewer tons are ordered. Maximum Cost: $64.20 per ton of white marble crushed stone, not including delivery. Crushed Stone Cost Factors. As you saw above, there is quite a range for crushed stone prices.

Get Price

#57 Granite Gravel---$52 per ton - Georgia Landscape Supply

#57 Granite Gravel---$52 per ton. Price: $52.00/ton Description: Typical construction, driveway, and drainage gravel. This gray granite gravel ranges from 1-2 inch in size. Uses: #57 Granite Gravel is typically used wherever you need an inexpensive aggregate. Use for driveways, drainage behind retaining walls, french drains, septic fields, and ...

Get Price

How Much Does Limestone Cost? | HowMuchIsIt

Aug 15, 2018· How much does limestone cost per ton? Because limestone is so readily available, the cost can be quite low. It is pretty inexpensive and can cost next to nothing to purchase and use. The price will simply depend on the amount of limestone that you will purchase as well as the company you're purchasing from.

Get Price